تاریخچه بازیهای کامپیوتری -- فهرست و نگاهی کوتاه - قسمت اول چاپ نامه الکترونیک
امتیاز کاربر: / 12
بدخوب 
مقالات - صنعت بازی
نوشته شده توسط محمد مهدی حاجی اسمعیلی   
جمعه ۲۶ تیر ۱۳۸۸ ساعت ۲۲:۳۸

فهرست مطالب

 یک نگاه کوتاه به تاریخچه ی بازیهای کامپیوتری

 •    قسمت اول :  نگاهی به بازیهای ویدئویی
1.    یک بازی ویدئویی دقیقا چیست ؟!
2.    تکنولوژیهای تصویربرداری
3.    انواع سیستمهای مختلف بازی
4.    تاثیرات و پیشرفتها در حوزه های مختلف
5.    تحصیل در مورد بازیهای ویدئویی
•    قسمت دوم : روزهای اول (قبل از سال 1985)
6.    بازیهای MainFrame و نرم افزارهای شبیه سازی
7.    بازیهای Arcade دهه ی 70
8.    بازیهای کامپیوتری در اروپا (روزهای اول)
چک کردن سیستم Magnavox Odyssey
9.    کنسولهای خانگی اولیه
10.    چک کردن پروفایل شرکت : Atari
11.    چک کردن سیستم : Atari Video Computer System (VCS)
12.    بازیهای برداری
13.    ستاره های بازیهای کامپیوتری : Pac-Man
14.    فراگیر شدن کامپیوترهای خانگی
15.    چک کردن پروفایل یک ژانر : بازیهای ماجراجویی (Adventure Games)
چک کردن پروفایل شرکت : Electronic Arts (EA)
16.    بازیهای Arcade دهه ی 80
17.    بازیهای ذخیره شده بر روی دیسکهای لیزری
18.    سقوط و شکست صنعت بازی در دهه ی 80
•    قسمت سوم : صنعت بازی دوباره شکل میگیرد...
19.    چک کردن سیستم : Nintendo Entertainment System (NES)
چک کردن پروفایل شرکت : Nintendo
20.    نسل جدیدی از بازیهای ویدئویی خانگی
21.    بازیهای مبتنی بر CD-ROM
22.    چک کردن پروفایل یک ژانر : فیلمهای قابل کنترل
23.    بازیهای Arcade دهه ی 90 و سالهای بعد از آن
24.    کنسولهای دستی
چک کردن پروفایل شرکت : Sega
25.    بازیهای قابل اشتراک گذاری
•    قسمت چهارم : رفتن به مرحله ی بعدی ! (از سال 1995 تا حالا)
26.    کنسولهای بعدی خانگی
27.    بازیهای نقش آفرینی آنلاین (MMORPG)
28.    چک کردن سیستم : Sony Playstation
چک کردن پروفایل شرکت : Sony
29.    ستاره های بازیهای ویدئویی : Lara Croft
30.    چک کردن پروفایل یک ژانر : First Person Shooters (FPS)
چک کردن یک ژانر : بازیهای Retro
31.    بازیهای مستقل و بازیهای آزمایشی
32.    بازیهای ویدئویی در اروپا
33.    بازیهای ویدئویی در آسیا
34.    بازیهای ویدئویی در استرالیا
•    قسمت پنجم : نگاهی نزدیکتر به بازیهای ویدئویی
35.    مراحل طراحی و پیاده سازی یک بازی کامپیوتری
36.    گرافیک در بازیهای ویدئویی
37.    صدا در بازیهای ویدئویی
38.    ژانرهای بازیهای ویدئویی
پرفروش ترین بازیها
39.    بازیهای ویدئویی به عنوان بازیچه ی بحثهای بی پایان
سیستمهای درجه بندی بازیها
40.    اخلاقیات و ارزشها در بازیهای ویدئویی
41.    بازیهای ویدئویی و رابطه شان با دیگر صنعتهای سرگرمی
چگونه در صنعت بازیهای ویدئویی مشغول شویم
42.    آینده ی بازیهای ویدئویی

یک نگاه کوتاه به تاریخچه ی بازیهای ویدئویی


1958 --  آزمایش معروف ویلیام هیگین بوتام با نام "Tennis For Two" در آزمایشگاههای Brookhaven به نمایش در آمد.در این آزمایش میشد کنترل صفحه ی نمایش را برای بازی کردن به عهده گرفت، هر چند که تا به امروز بسیاری بر این عقیده اند که این آزمایش یک بازی واقعی نبوده است.

1962 -- نسخه ی نهایی بازی SpaceWar! در دانشگاه MIT نوشته میشود که بعدها این بازی تبدیل به ایده ی اولیه ی نولان بوشنل برای ساخت بازی Computer Space در سال 1971 میشود.

1966 -- Ralph Baer یک مقاله ی چهارصفحه ایی در مورد اینکه چطور میتوان بازیهای تعاملی را بر روی دستگاههای تلویزیون اجرا کرد مینویسد.

1971 --  اولین دستگاه ژتونی بازیهای ویدئویی با بازی معروف Computer Space که توسط نولان بوشنل نوشته شده بود ساخته میشود.

1972 --   (شروع اصلی صنعت بازی) کنسول ساخته شده توسط Ralph Baer با نام Magnavox Odyssey عرضه میشود.بازی معروف PONG که توسط بوشنل نوشته شده بود برای اولین بار بر روی دستگاههای Arcade عرضه شده و تبدیل به اولین بازی پرفروش تاریخ میشود.

1973 --  صنعت بازیهای Arcade شروع به اوج گرفتن میکند و شرکتهایی نظیر Chicago Coin , Midway , Ramtek , Taito , Allied Leisure  و Kee Games  (که بطور مخفیانه توسط Atari خریداری شده بود) شروع به فعالیت میکنند.

1974 – بازی Tank از شرکت Kee Games اولین بازی ایی است که اقدام به ذخیره ی اطلاعات گرافیکی بازی بر روی ROM میکند.بازی TV Basketball اولین بازی Arcade ایی است که از اشکال شبیه به انسان به جای مربعها و یا ماشینها برای نشان دادن افراد درون صحنه استفاده میکند.

1975 --  بازی Gun Fight ساخته شده توسط شرکت Midway اولین بازی ایی است که اقدام به استفاده از یک میکروپروسسور میکند.بازی Steeplchase از شرکت Atari اولین بازی 6 نفره و بازی Indy 800 اولین بازی 8 نفره از شرکت Kee Games که همراه با 8 فرمان و گاز برای بازیبازها طراحی شده بود (این بازی همچنین از یک CRT رنگی نیز استفاده میکرد)

1976 --  چیپ AY-3-8500 از شرکت General Instruments عرضه میشود که تمامی مدارهای منطقی لازم را برای بازیهای ویدئویی داشت.بازی FairChild به عنوان اولین بازی مبتنی بر کارتریج عرضه میشود.بازی Night Driver شرکت Atari اولین بازی ایی است که دید اول شخص را شبیه سازی میکند هر چند که یک دید واقعی سه بعدی نداشت.بازی Breakout شرکت Atari عرضه میشود.

1977 --  اولین سقوط و شکست صنعت بازی در این سال به وقوع میپیوندد و بسیاری از شرکتها از دور رقابت و صنعت خارج میشوند.کنسول VCS شرکت آتاری عرضه میشود (که بعدها اسمش به Atari 2600 تغییر پیدا کرد). در کشور ژاپن شرکت Nintendo اولین بازی کامپیوتری رنگیش را با نام Color TV Game 6 عرضه میکند.بازی Arcade شرکت Kee Games با نام Super Bug اولین حرکت Scrolling چهار جهته را معرفی میکند.

1978 --  بازی معروف Space Invaders عرضه شده و تبدیل به ایده ی اولیه ی بسیاری از بازیهای شوتر Vertical میشود.بازی Arcade شرکت آتاری با نام Football حرکت Scrolling دو جهته را معرفی میکند.

1979 --  شرکت VectorBeam بازی Warrior را عرضه میکند که اولین بازی مبارزه ایی تک به تک محسوب میشود.بازیهای شرکت آتاری که هر دو از گرافیک برداری استفاده میکنند با نامهای Asteroids و Lunar Lander عرضه میشوند.بازی Galaxian از شرکت Namco اولین بازی ایی است که کاملا از سیستم رنگی RGB استفاده میکند.بازی بسیار معروف Puck-Man (که بعدها به Pac-Man تغییر نام یافت) در ژاپن عرضه میشود.

1980 --  بازی Pac-Man در آمریکای شمالی بهمراه بازیهای تاثیرگذار دیگری همچون Battlezone و Defender عرضه میشوند.بازی Battlezone از شرکت آتاری اولین بازی ایی است که سیستم سه بعدی واقعی را در یک بازی پیاده سازی میکند.بازی Ultima تبدیل به اولین بازی کنسولهای خانگی میشود که از Scrolling چهارطرفه بهره میبرد.بازی StarFighter  اولین بازی ایی است که در داخل یک دستگاه مثل هواپیما قابل بازی بود و همچنین از یک سیستم امتیازدهی برای بازیبازها استفاده میکرد.

1981 --  بازی Doneky Kong از شرکت Nintendo و همچنین بازی Tempest از آتاری عرضه میشوند.سود بازیهای Arcade در ایالات متحده به 5 میلیارد دلار میرسد.

1982 --  بازی Q*bert از  شرکت Gottlieb عرضه میشود.بازی Arcade شرکت Sega با نام Zaxxon اولین بازی ایی میشود که در تلویزیون بصورت تجاری تبلیغ میشود.در ادامه ی همین سال سود بازیهای Arcade شروع به سقوط کردن میکنند و به نظر میرسد که اینبار سقوط و شکستی بزرگتر از سال 1977 در انتظار  صنعت بازی است.

1983 --   سقوط دوم صنعت بازی در این سال باعث تاثیر بر سیستم بازیهای کنسولهای خانگی میشود.کنسول خانگی شرکت نینتندو با نام Famicom عرضه میشود.بازی I Robot از شرکت آتاری اولین بازی ایی است که از سیستم گرافیکی Raster استفاده میکند و همچنین از چند ضلعیهای برای نشان دادن مدلهای سه بعدی بازی استفاده میکند.بازی برداری آتاری با نام Star Wars عرضه میشود.

1984 --  سقوط و شکست صنعت بازی همچنان ادامه دارد.شرکت RDI کنسول خانگی Halcyon را عرضه میکند که از دیسکهای لیزری بر خلاف کارتریج های رایج آن زمان استفاده میکند.

1985 --  نینتندو نسخه ی جدیدی از کنسول Famicom ش را با نام Nintendo Entertainment System (NES) در آمریکا عرضه میکند.موفقیت این کنسول باعث خاتمه یافتن "شکست و سقوط بازیهای ویدئویی" میشود.از طرفی نینتندو بازی Super Mario Bros را طراحی میکند که تبدیل به یکی از پرفروشترین بازیهای ویدئویی تمام تاریخ میشود.Alex Pajitnov بازی Tetris را طراحی میکند.

1986 --  بازی Legend of Zelda برای Famicom عرضه میشود که اولین بازی در سری بسیار طولانی Zelda محسوب میشود.بازیهای Bubble Bobble و Arkanoid از شرکت Taito بر روی سیستمهای Arcade عرضه میشوند.شرکت Sega کنسول Sega Master System (SMS) را عرضه میکند.

1987 --  بازی The Manhole از شرکت Cyan اولین بازی کامپیوتری است که بر روی CD-ROM عرضه میشود.اولین بازی 16 بیتی با نام Yokai Douchuuki در کشور ژاپن عرضه میشود.اولین بازی ماجراجویی بهمراه سیستم Point & Click با نام Maniac Mansion توسط شرکت Lucas Arts عرضه میشود.شرکت Incentive Software بازی Driller را که اولین بازی با گرافیک شگفت انگیز در صنعت بازیها بود عرضه میکند.بازی Double Dragon از شرکت Taito عرضه میشود.

1988 --  بازی Assault از شرکت Namco عرضه میشود.بازی NARC از شرکت Williams اولین بازی ایی میشود که از یک پردازنده ی  32 بیتی استفاده میکند.شرکت نینتندو بازی Super Mario Bros 2  را عرضه میکند.

1989 – مترجم این کتاب به زبان فارسی به دنیا میآید !


آتاری بازیهای Arcade یی با نامهای Hard Drivin’ و S.T.U.N Runner را عرضه میکند.بازی Exterminator از شرکت Gottlieb اولین بازی ایی میشود که از تصاویر تماما دیجیتالی شده برای صحنه های Background بازی استفاده میکند.دو کنسول دستی توسط شرکتهای نینتندو (Game Boy) و آتاری (Lynx) عرضه میشوند.کنسول Sega Genesis معرفی میشود.

1990 --  شرکت Maxis بازی Sim City ساخته ی Will Wright را عرضه میکند که اولین بازی در سری طولانی Sim محسوب میشود.شرکت نینتندو بازی Super Mario Bros 3 را عرضه میکند.دستگاه Game Gear توسط سگا در ژاپن عرضه میشود.بازی Final Fantasy توسط شرکت Square Soft در آمریکای شمالی عرضه میشود.

1991 – نینتندو کنسول Super Nintendo Entertainment System (SNES) و یا همان میکروی خودمان را در آمریکای شمالی عرضه میکند ! شرکت Capcom بازی Street Fighter II را عرضه میکند.سگا اولین نسخه ی بازی Sonic the Hedgehog را عرضه میکند و از شخصیت Sonic به عنوان نماد خودش استفاده میکند.شرکت الکترونیکی Philips دستگاه CDi و یا Compact Disk Interactive را عرضه میکند که از دیسکهای فشرده استفاده میکند.

1992 --  بازی Mortal Kombat از شرکت Midway عرضه میشود. بازی 7th Guest از شرکت Virgin Games تبدیل به پرفروشترین بازی کامپیوتری در آن زمان میشود. سگا بازی Virtua Racing را که یک بازی رانندگی سه بعدی بود عرضه میکند.

شرکت id Software با مدیریت جان کارمک بازی Wolfenstein 3D را عرضه میکند که اولین بازی اول شخص رسمی سه بعدی در تاریخ بازیهای ویدئویی است.شرکت Virtuality بازی Dactyl Nightmare را که یک بازی Arcade بهمراه دستگاههای شبیه سازی مجاری (VR) بودند را عرضه میکند.

1993 – بازی شرکت Cyan با نام Myst عرضه شده و تبدیل به پرفروشترین بازی سیستمهای کامپیوتری تا سال 2002 میشود.شرکت id Software بازی Doom را عرضه میکند.سگا بازی Virtua Fighter که یک بازی مبارزه ایی سه بعدی بود عرضه میکند.سیستمهای خانگی جدیدی از جمله LaserActive CLD-A100 از شرکت Pioneer و Jaguar از شرکت آتاری عرضه میشوند.

1994 --  نینتندو بازی Donkey Kong Country را برای سیستمهای خانگی عرضه میکند. کنسولهای Sega Saturn و Sony Playstation در ژاپن عرضه میشوند.شرکت Blizzard بازی استراتژی همزمان Warcraft را عرضه میکند. شرکت سگا بازی Daytona USA را برای سیستمهای Arcade عرضه میکند که یک بازی رانندگی با تکنولوژی Texture Mapping عرضه میکند.کنسول خانگی Neo.Geo از شرکت SNK پدیدار میشود.

1995 --  کنسولهای Sony Playstation و Sega Saturn در آمریکای شمالی عرضه میشوند.شرکت نینتندو بازی Donkey Kong Country 2 : Diddy’s Kong Quest را عرضه میکند.شرکت Blizzard قسمت دوم بازی Warcraft را عرضه میکند.

1996 --  کنسول Nintendo 64 در ژاپن و آمریکای شمالی عرضه میشود.نینتندو همچنین کنسول دستی خاصی را با نام Virtual Boy عرضه میکند که دارای دو صفحه ی مختص برای هر کدام از چشمها بود و نگاه کردن هر چشم به این صفحه های جدا باعث تفاوت رنگی صفحه و ایجاد تصاویر سه بعدی درون چشم میشد.موسسه ی تکنولوژی DigiPen تبدیل به اولین موسسه ی  آموزش ساخت بازیهای ویدئویی میشود.

1997 --  کنسول Nintendo64 در اروپا و استرالیا عرضه میشود. شرکتهای فیلمسازی DreamWorks و Universal به همراه شرکت Sega اولین Arcade با نام GameWorks را در ایالت سیاتل برپا میکنند.بازی Tamogotchi از شرکت Bandai عرضه میشود.قسمت دوم بازی Myst با نام Riven از شرکت Cyan عرضه میشود. سگا بازی Top Skater را که یک بازی Arcade با یک Interface اسکیت بود عرضه میکند.نینتندو  بازی Mario Kart 64 را عرضه میکند.بازی Ultima Online به عنوان اولین بازی MMORPG شروع به کار میکند.

1998 --  شرکت Konami اولین نسخه ی بازی Dance Dance Revolution را بهمراه اولین نسخه های بازیهای Beatmania و GuitarFreaks عرضه میکند. کنسول دستی جدید نیتندو با نام Gameboy Color عرضه میشود. شرکت Sierra Studios بازی Half-Life را عرضه میکند.شرکت SNK کنسول دستی  Neo.Geo Pocket را معرفی و عرضه میکند.شرکت Rockstar Games بازی Grand Theft Auto را معرفی میکند.

1999 --  کنسول DreamCast شرکت سگا عرضه میشود.بازی Everquest به عنوان دومین MMORPG رسمی کار خود را آغاز میکند.نینتندو بازی Donkey Kong 64 را عرضه میکند. کنفرانس ساخت بازیها، اولین فستیوال بازیهای مستقل را برگزار میکند. بازی Tony Hawk’s Pro Skater عرضه میشود.بازی MMORPG با نام Asheron’s Call شروع به کار میکند.

2000--  کنسول Sony Playstation 2 معرفی میشود.نینتندو به فروش صد میلیونی GameBoy دست پیدا میکند.بازی The Sims از شرکت Maxis عرضه میشود. شرکت پست ایالات متحده مهر مخصوصی برای بازیهای ویدئویی را معرفی میکند.

2001 --  کنسولهای Xbox از شرکت مایکروسافت و GameCube از شرکت نینتندو معرفی میشوند.شرکت Midway با صنعت بازیهای Arcade خداحافظی میکند.بازی Halo : Combat Evolved از شرکت Bungie معرفی میشود. Sega به طور رسمی اعلام میکند که دیگر قصد ساخت کنسولهای بازی را ندارد.

2002 --  بازی The Sims پس از دو سال گوی سبقت را در فروش از رقبا ربوده و با جلو زدن از بازی Myst تبدیل به پر فروشترین بازی کامپیوتری تمام تاریخ میشود.بازی MMORPG با نام Sims Online شروع به کار کرده و شرکت Sega بازی Rez را بر روی Playstation 2 عرضه میکند.سرویس بازیهای آنلاین مایکروسافت با نام Live شروع به کار میکند.

2003 --  بازی نقش آفرینی به شدت آنلاین (MMORPG) جنگهای ستاره ایی شروع به کار میکند.نینتندو تولید کنسولهای NES و SNES را بالاخره متوقف میکند.بازی Enter the Matrix از شرکت آتاری منتشر میشود.شرکت Nokia تلفن همراه مخصوص بازی خود را با نام N-Gage عرضه میکند.

2004 --  سونی کنسول دستی Playstation Portable را در ژاپن و Playstation 2 را در چین عرضه میکند.شرکت نینتندو کنسول دستی Nintendo DS را معرفی و عرضه میکند.شرکت Bungie قسمت دوم بازی Halo را منتشر میکند.

2005 --  نینتندو کنسول دستی Gameboy Micro را عرضه میکند.سونی کنسول PSP را در آمریکای شمالی و از طرفی مایکروسافت کنسول Xbox 360 را عرضه میکند.شرکت Tiger Telematics کنسول دستی خود را با نام Gizmondo  در آمریکا و انگلستان عرضه میکند. علامت بازی The Sims بر روی مهرهای پستی کشور فرانسه معرفی میشوند.

2006 --  کنسولهای Nintendo Wii و Sony Playstation 3 عرضه میشوند.از طرفی مایکروسافت اقدام به فروش Xbox360 در استرالیا میکند.

2007 --  بازی World of Warcraft با بیش از 9 میلیون بازیباز در سرتاسر دنیا به معروفترین و موفقترین بازی MMORPG تاریخ تبدیل میشود.

 

قسمت بعد : فصل اول 

 

نظرات  

 
0 #36 hi ۱۳۹۷-۰۳-۰۸ ۲۰:۴۷
Its like you read my mind! You appear to know a lot about this,
like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics
to drive the message home a little bit, but other than that, this is wonderful blog.
A fantastic read. I will certainly be back.
نقل قول
 
 
0 #35 Discover More Here ۱۳۹۷-۰۲-۲۳ ۲۳:۴۸
Most of our company might have business interests while acquiring or making use of electricity mopeds for kids, electric bikes
are nothing lower than a deluxe. The idea of electrical bike has been made only for youngsters.
The regular age for children to use the gas/electric scooters is actually 8 years.
Nonetheless, the age could differ inning accordance with the
little one's body weight as well as maturation amount.
نقل قول
 
 
0 #34 EarthaSmall ۱۳۹۶-۱۱-۱۸ ۱۱:۰۶
I have checked your website and i have found some duplicate content, that's why you don't rank high in google's search results,
but there is a tool that can help you to create 100% unique content, search for: Boorfe's tips unlimited
content
نقل قول
 
 
0 #33 sms blast murah ۱۳۹۶-۰۸-۲۶ ۱۲:۱۷
Hi there Dear, are you really visiting this web site daily, if so
after that you will without doubt get nice know-how.
نقل قول
 
 
0 #32 ecu Stepper Motor ۱۳۹۶-۰۷-۰۶ ۰۸:۵۳
Hey! Would you mind if I share your blog with my myspace group?
There's a lot of folks that I think would really appreciate your content.
Please let me know. Cheers
نقل قول
 
 
0 #31 RoslynRicket ۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۹:۲۰
I see your blog needs some unique content. Writing manually is time consuming, but there is solution for this hard task.
Just search for - Miftolo's tools rewriter
نقل قول
 
 
0 #30 HueyUShumski ۱۳۹۵-۰۳-۲۸ ۰۵:۰۱
Excellent beat ! I prefer to apprentice when you amend your site, how could i subscribe for any blog
site? The account aided me a acceptable deal.
I was a little bit bit acquainted of this your
broadcast provided bright clear concept

Also visit my web-site ... HueyUShumski: http://aivista.com/blog/view/266703/rae-blasi-back-problems-tips-that-are-easy-to-try-out
نقل قول
 
 
0 #29 Moises ۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۲۳:۳۲
Howdy I am so grateful I found your blog page,
I really found you by error, while I was researching on Askjeeve for something else, Anyways I am here now and would just like to say thanks a lot for a remarkable post
and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I
don’t have time to browse it all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I
have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the superb b.


Here is my site - draftkings promo (Moises: http://fc.cx/draftkingspromocode33570)
نقل قول
 
 
0 #28 Mortal Kombat X Hack ۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۸:۱۵
Voorhees was added to the character roster in Mortal Kombat X by means
of the Jason Voorhees bundle.

Feel free to visit my blog: Mortal Kombat X Hack: https://www.Linkedin.com/grp/post/8312055-6006043495062605833
نقل قول
 
 
0 #27 Derick ۱۳۹۴-۰۶-۰۶ ۰۹:۱۵
There will be revealed when the motivation is high time
to relax more fully by committing to a crawl and pile on the screen to order the featured product and supposedly avail of a fist.
Cleansing systems are a lot fat, calorie and sodium must be
limited but that is an ally.
نقل قول
 

ارسال نظر


کد امنیتی
بروزرسانی

مقالات سر راهی !

NAT یا Network Address Translation چیست و چگونه پیاده سازی میشود ؟!

تا حالا با ICS کار کردین ؟! اگه کردین که کارتون اینجا خیلی راحته ! ولی اگه نمیدونین که چطوری به صورت پایه ایی اینترنت رو در سیستم عاملهای ویندوز برای بقیه ی کامپیوترها به اشتراک بگذارین، بد نیست که یه نگاه کوچولو  (اینقده !) به مقاله ی قبلی www.CyberLone.com با نام "چگونگی به اشتراک گذاری اینترنت به کمک Port Forwarding + ICS " بندازین تا وقتی که این مقاله رو میخونین درک درستی از چگونگی کارکرد NAT هم بتونین به دست بیارین... اگه نکردین هم که کلاتون پس معرکه ست !

این مقاله به سه قسمت اصلی تقسیم میشه :

1.    توضیحات کلی و اصلی در مورد NAT و انواع آن
2.    چگونگی پیاده سازی عملی NAT در سیستم عاملهای Windows Server
3.    موضوعات متفرقه

 

NAT یا Network Address Translation چیست و چگونه پیاده سازی میشود ؟!

تبلیغات تصویری

آگهی
آگهی