قانون 80/20 در DHCP چیست ؟! چاپ نامه الکترونیک
امتیاز کاربر: / 4
بدخوب 
مقالات - شبکه
نوشته شده توسط محمد مهدی حاجی اسمعیلی   
پنجشنبه ۰۱ مرداد ۱۳۸۸ ساعت ۱۴:۵۱

قانون 80/20 در DHCP چیست ؟!

ایجاد Fault Tolerance در آدرس دهی شبکه های دارای DHCP Server


حتما موقع تنظیم DHCP Server متوجه شدین که باید برای کلاینهایی که درخواست IP میکنند یک Lease تعیین کنید...خب معلومه ! شما که نمیخواین این کلاینتا تا ابد اون آدرسی که بهشون اختصاص داده شده رو داشته باشن و بهشون هم نگن "بالا چشات ابروئه !".


این رو هم بهتره بدونیم که بعد از اینکه 50% زمان دریافت Lease و یا همون اجاره ی IP بگذره، کلاینت یک درخواست به صورت Unicast برای تمدید مدت زمان IPش به همون DHCP Server یی که بهش IP رو داده ارسال میکنه و سپس این سرور اقدام به تمدید مدت زمان اجاره ی IP مربوط به اون کلاینت میکنه.


در صورتیکه به هر دلیلی DHCP Server شبکه مون Down شده باشه، کلاینت پرروی ما بیخیال میخیال نمیشه بلکه صبر میکنه و بعد از 87.5% مدت زمان اجاره دوباره مثل سیریش درخواستش رو میفرسته ولی با این تفاوت که اینبار درخواست "تمدید" به صورت Broadcast برای کل شبکه ارسال میشه تا اگر هر سروری بود که بتونه IP شما رو تمدید کنه، اینکار رو انجام بده.


در صورتیکه بعد از این همه تلاش بازم کلاینت نتونست IP مورد نظرش رو تمدید کنه، اونوقته که بر روی سیستم عاملهای ویندوز سرور مجبور به گرفتن آدرسی در بازه ی 169.254.x.y و یا همون APIPA میشه. ولی باز هم با اینحال این کلاینت هر 5 دقیقه درخواستهایی رو به شبکه میفرسته تا اگر DHCP Server یی از آسمون نازل شدش (!) و یا اینکه دوباره روشن شد، بتونه آدرس درست و حسابی ازش بگیره.


بعد از این معرفی کوتاه و اجمالی میرسیم به قانون 80/20 :


طبق این قانون ما میایم و توی شبکه مون دو تا DHCP Server گل نصب میکنیم. بعدش برای اینکه آدرس دهی این سرورها با همدیگه تداخل پیدا نکنه میایم و به اولی 80% یک بازه ی آدرس رو اختصاص میدیم و به دومی 20% باقیمانده رو. بعدش هم میایم و 20% و 80% بازه های سرورهای اول و دوم رو Exclude میکنیم تا نه سیخ بسوزه نه کباب !


حالا ممکنه که کلاینت ما در اولین اقدامش برای تمدید IP، به DHCP Server یی که ازش IP گرفته بوده یه درخواست به صورت Unicast بفرسته و سرور ما به هر دلیل منطقی و غیر منطقی خواب باشه ! بعدش این کلاینت صبر میکنه تا به 87.5% زمان اجاره ش برسه و اونوقت یه درخواست رو به صورت Broadcast به کل شبکه ارسال میکنه تا اگر DHCP Server یی وجود داشت بتونه درخواستش رو براش تمدید کنه.


اینجا یه موضوع مهم رو در نظر میگیریم...سناریوی زیر رو ببینین :

 

DHCP Server 80/20 Rule Diagram

 

طبق حالت بالا در نظر میگیریم که کلاینت ما آدرسش رو از سرور A دریافت کرده و آدرسش...


وقتی که به 50% زمان اجاره ش میرسه میبینه که سرور A برقش قطع شده و خاموشه. حالا وقتی به 87.5% زمان اجاره ش میرسه و درخواست رو به کل شبکه ارسال میکنه سرور B این درخواست رو میشنوه... در اینجا سرور B میبینه با اینکه آدرس کلاینت A در داخل 80 درصد اول قرار گرفته (بازه ایی که این سرور حق آدرس دهی بهش نداره) ولی به خاطر اینکه Address Range این سرور برابر کل آدرسها هستش (و 192.168.0.7 هم در این آدرس قرار داره) میتونه مدت زمان اجاره ی کلاینت رو براش در غیاب سرور A تمدید کنه...


و بدین ترتیب عملیات تمدید آدرس بین کلاینت و سرور B انجام شده و این کلاینت میتونه آدرسش رو تمدید کنه و داشته باشتش !

توجه داشته باشین که در سناریوهای 80/20 مثل بالا سرور B به هیچ وجه نمیتونه آدرسی رو در بازه ی 80% ایی که ازش مستثنی شده بده بدین معنی که مثلا این سرور نمیتونه آدرسی بین 192.168.0.1 الی 192.168.0.202 بده بلکه آدرسهای باقیمانده بین 192.168.0.203 الی 192.168.0.254 هستند که این سرور میتونه به کلاینتها اختصاص بده. ولی در مورد تمدید زمان اجاره اینطوری نیست و چونکه روی سرور B کل بازه ی آدرسها تنظیم شده (و 80% ش مستثنی شده) این سرور میتونه آدرس کسانی که از 80% اول هستند رو براشون تمدید کنه...پس یه وقتی اشتباهی چیزی نکنین بیاین سر ما خرابش کنین !


این عکسی که پایین میبینین همون سناریوی بالاست که یه کمی پیچیده تر شده و درش شاهد چندین Subnet هستیم که خب نیاز به Relay Agent رو به وجود میارن :

DHCP Server 80/20 Rule Diagramخب ! فکر کنم کافیه ! موضوع خاص دیگه ایی در این مورد نیست... اگه سوالی داشتین بپرسین.

 

 

دانلود مقاله ی بالا به صورت نسخه ی PDF : قانون 80/20 در پیاده سازی DHCP Server ها

 

نظرات  

 
#7 مهسا ۱۳۹۰-۱۰-۰۲ ۱۶:۲۰
بسیار عالی با تشکر
 
 
#6 mina ۱۳۹۰-۰۳-۱۶ ۲۲:۵۱
از طرز بیان خیلی خوبتون ممنون
 
 
#5 محمد مهدی ۱۳۸۹-۰۶-۱۶ ۱۳:۳۴
سلام

قانون 80/20 اصلش به قانون Pareto برمیگرده که در واقع یه Rule of Thumb بیشتر نیست و انسانها در اغلب مشاهداتشون به این پدیده ی عجیب بر خورده ن که مثلا آدم 80 درصد کارش رو در 20 درصد زمان باقیمانده ش انجام میده !

وقتی که ریز میشیم میبینیم که این روند مثل یه کد برنامه نویسی در دنیای ما HardCode شده ! برای اثباتش میشه از آمار استفاده کرد ولی نباید همیشه جدی گرفتش !

صفحه ی ویکیپدیاش اینجاست که خیلی بیشتر از من درباره ش میدونه :

en.wikipedia.org/wiki/Pareto_principle

موفق باشین
 
 
#4 parisa ۱۳۸۹-۰۶-۱۶ ۱۱:۴۵
salam,ye soal dashtam,in ghanoone 80/20 az koja oomade?ye formoole khasi hast k 80/20 shode?mishe lotfan javabesho be emailam send konid?mamnoon
 
 
#3 محمد مهدی ۱۳۸۸-۰۸-۲۳ ۱۲:۲۷
سلام

موضوع اینجاست که حجم کاری پردازشی DHCP Server ها اونقدر زیاد نیست که مجبور به انجام Load Balance های نصف نصف بشیم و به همین دلیل ترجیح میدیم که یه سرور 80 درصد از کارها رو انجام بده تا بتونیم سرور 20 درصدی رو برای کارهای دیگه هم اختصاص بدیم.

موفق باشید.
 
 
#2 امیر ۱۳۸۸-۰۸-۲۲ ۱۶:۳۳
سلام ممنون از مطلبتون یه سوال داشتم چرا مثلا 50/50 نکنیم 80/20 میکنیم
 
 
#1 Guest ۱۳۸۸-۰۸-۱۳ ۱۰:۴۵
:silly: :kiss: :P B) :cheer:
 

مقالات سر راهی !

DHCP Relay Agent چیست ؟!

شاید از بین پیاده سازی سرویسهای مختلف شبکه بشه گفت که پیاده سازی DHCP Server از بقیه ی اونها آسانتر به نظر میرسه. اغلب ما عادت داریم که به کمک Wizard بسیار راحت و کارآمد Microsoft اقدام به پیاده سازی یک DHCP Server بکنیم و بعدش با درست کردن یک Scope درست و فعال کردن اون همه چیز تموم میشه : هر کامپیوتری که به شبکه ما وصل بشه اقدام به گرفتن آدرس تعریف شده درون Scope ما میکنه ! ولی یه جاهایی هم هست که ممکنه مشکلات عدیده ایی در سر راه ما قرار بگیرن و ما رو مجبور به پیاده سازی راههایی بکنند که با وجود کاربردی بودنشون، ممکنه یه کمی گرون برای ما تموم بشن...

 

DHCP Relay Agent چیست ؟!

تبلیغات تصویری

آگهی
آگهی