چگونگی رمزگذاری فایلها در ویندوز -- قابلیت EFS چاپ نامه الکترونیک
امتیاز کاربر: / 9
بدخوب 
مقالات - شبکه
نوشته شده توسط محمد مهدی حاجی اسمعیلی   
پنجشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۸۸ ساعت ۱۳:۰۳

 

چگونگی رمزگذاری فایلها در ویندوز

EFS یا Encrypting File System

 

 

Encryption Logo

تا حالا شده از اون فایلا داشته باشین که نمیخواستین کسی بتونه بازش کنه ؟ مثلا از اون فایلایی که روی Flash RAM تون هست و همه جا با خودتون میبرینش ولی نمیخواین سیستمی غیر از سیستم خودتون بتونه باز و اجراش کنه ؟ یا اینکه یه شبکه دارین و شک دارین که یکی داره توش اطلاعاتی که نباید بخونه رو میخونه و شما میخواین فایله رو طوری رمز کنین تا خودش که هیچی، باباش هم نتونه فایله رو باز کنه !

من در کنار عزیزی بزرگ شدم که خودش خدای کامپیوتر بود (و هست) و همین موضوع باعث شده بود که تمام عمر نکبت بارم رو صرف پیدا کردن راهی برای قایم کردن انواع و اقسام فایلهام از جلوی دستش بکنم...

اگر بخش عظیمی از دوران کودکی شما صرف فوتبال دم در خونه تون بوده، قسمت بزرگی از دوران کودکی من صرف لجن بازی توی جوب نزدیک خونه مون، ناشیانه فوتبال بازی کردن نزدیک جوب نزدیک خونه مون و تکل کردنهای نامردی توی فوتبال وقتی که کم میاوردم بوده....در عین حال به یک سری کارهای بد بد دیگه هم میپرداختم مثل Hidden کردن فایلها (که لازم به ذکره که کار چاقالها هستش !) تا استفاده از نرم افزارهای رمزگذاری روی فایلها و پیدا کردن راهی برای نفوذ به فایلهای قایم شده م تا بتونم مشکلات هر متد رو تشخیص بدم.

درست فهمیدین ! من دوران کودکی بسیار Stableیی داشتم !

دوران ویندوزهای 95 و 98 وقتی بود که اگه نمیخواستی فایلات رو Hidden کنی باید با بدبختی سراغ نرم افزارهای قفل گذاری کوفتی میرفتی ! هیچوقت یادم نمیره که یه بار یکی از عزیزترین فایلهام رو بدون اینکه ازش Backup بگیرم بهش سپردم و... و... و...

هیچوقت اون صحنه ی رقت انگیز و غمبار از جلوی چشمام کنار نمیره ! وقتیکه دیدم فایل عزیزم موقع رمزگذاری جلوی چشمام پرپر شد و به بیتهای 0 و 1 خراب پیوست ! وقتیکه داد میزد "حاج ممد ! منو به این هیولا نسپر ! منو با این تجاوزگر فایلی تنها نذار ! نذار که به بیتهای صفر و یکم دست بزنه ! نذار منو

 

 

 

Cipher Text کنه !" همونجا بودم و داشتم با قساوت بهش نگاه میکردم و سعی میکردم با جمله هایی که پرستارهای تیمارستانها به بیماراشون میگن، آرومش کنم ! اصلا فکرش رو نمیکردم که فایلم به $l5Jd!u9?%*^ بره !

از اون روز بود که دنبال یه ساختار قابل اعتماد گشتم... ساختاری که بتونه فایل رو طوری رمز کنه که فقط صاحاب و آقای خونه ش بتونه بهش دسترسی داشته باشه ! ساختاری که بتونه فایل رو توی اندرونی بفرسته و تا وقتیکه لازم نشده جلوی نامحرم نیاد !

ولی خب ! باید تا رسیدن File System یی به نام NTFS و Client OSیی به نام Windows XP صبر میکردم! البته موضوع قاطی نشه ها ! بحث امروز که مربوط به Encrypting File System هستش بطور انحصاری مربوط به Windows XP نیست بلکه به خانواده ی ویندوزهای 2000 به بعد مربوط هست ولی به خاطر اینکه این سیستم روی XP خوب روی کار اومد، به Windows XP اشاره کردم وگرنه این ساختار روی XP , Server OSs و Vista و 7 قابل اجرا هستش... خیالتون راحت !

خب ! EFS یا Encrypting File System دیگه چه کوفتیه ؟ کجا استفاده میشه ؟ چطوری پیاده سازیش کنیم ؟!

قبل از هر چیز خیلی جدی توصیه میکنم که حتما یه نگاهی به مقاله ی Public Key Infrastructure روی همین سایت (یعنی CyberLone.com) بندازین. برای درک ساختارهای رمزگذاری متقارن و نامتقارن، لازمه که آشنایی پایه با مقوله ی PKI داشته باشین.

هر وقت رفتین اونو خوندین، میتونین برگردین و این یکی رو شروع کنین...

**********************

میخوام بر خلاف مقاله های قبلی این یکی رو کوتاهش کنم، پس شروع میکنیم :

برای جلوگیری از دسترسی های غیرمجاز بر روی فایلهای تحت کنترل سیستم عامل Microsoft Windows، از راههای مختلفی مثل ACL ها و یا ساختارهای Authentication معمولی مثل درخواست نام کاربر و کلمه ی عبورش استفاده میشود ولی چی میشه اگر کسی که میخواد کارهای بد بد با فایلهای ما بکنه، دسترسی مستقیم و فیزیکی به سیستم داشته باشه ؟!

منظورم از دسترسی مستقیم اینه که یارو نمیخواد از طریق شبکه به سیستم وصل بشه یا هکش کنه، بلکه آقا مثل دسته تبر میاد میشینه جلوی سیستم و دستهاش رو میکنه توی جیبش، بعدش سی دی بوت Live لینوکس (یا هر کوفت زهر مار دیگه ایی رو !) میذاره توی CD-Rom و بعدش هم سیستم رو Restart میکنه...

اونوقت چی میشه ؟! حالا که سیستم عامل مسئول فایلهای یاد شده اجرا نشده، تنها کاری که آقا باید بکنه اینه که از طریق لینوکس به اون فایلها دسترسی پیدا کنه !

لینوکس ACL و Microsoft Protection حالیش نیست و مثل اسب اجازه ی دسترسی به فایلها رو میده ("اسب" در فرهنگنامه ی لغات "محمد مهدی حاجی اسمعیلی" یک قید حالت هستش و میتونه هر جایی به کار بره ! یواش یواش این لغات رو یاد بگیرین ! مثلا "دسته تبر" هم جزو همین قیود هستش !)

البته این دسترسیها همینطوری که من میگم هم کیلویی نیست ! مثلا همین ACL میتونه کاربران رو تا حد دلخواه قابل تحسینی محدود کنه ولی چون موضوع مقاله ی ما چیز دیگه ای هستش پس فعلا بیخیالش میشیم... البته انتظار دارم که همه تون برین ویکیپدیا و یه نگاهی بهش بندازین...

یه راه دیگه اینه که یه نرم افزار رمزکننده نصب کنیم که هر وقت با سیستم عامل اجرا میشه، جلوی دسترسی کاربرانی رو که ما نمیخوایم فایله رو ببینن رو بگیره... مشکل این چیه ؟! مشکلش عینهو اون بالاییه هستش : اگه بکمک ساختارهای پایه سیستم رو بوت کنیم (مثل بوت کردن یک ساختار کنترل کننده غیر از سیستم عامل ویندوز به هنگام روشن شدن سیستم. مثلا سی دی بوت لینوکس یا حتی Hiren’s Boot CD) اون نرم افزار هم به همون مزخرفی خواهد بود که شعر خوندن من توی حموم خونه مون هستش !

البته نرم افزارهایی هم هستند که فایل رو در سطح FS رمزگذاری میکنن که اونها شامل بحث این مقاله هستند.

پس میتونیم بگیم که ساختارهایی که در بالا بهشون اشاره شد تقریبا همگی Operating System Dependent هستند یعنی به کمک اجرا شدن سیستم عامل مسئولشون، این ساختارها قابل کار هستند و اگر سیستم عامل بالا نیاد (صورت مسئله پاک بشه) اینها هم به درد نمیخورن.

خب ! چیکار باید کرد ؟ مایکروسافت با ارائه ی ویندوز 2000 روی حل این مشکل دست گذاشت.

درسته ! این موضوع بیش از ده سال هستش که توی دنیای Cyber شکل گرفته و ما تازه برای فرا گرفتنش تاخیر هم داریم... ولی مهم نیست... مهم اینه که اینجاییم و داریم یاد میگیریم و برای یادگیری هیچوقت دیر نیست ! (ایول ! من دوباره از اون جمله ها که انگار باحال هستن از دهنم پرید بیرون ! سریع یه قلم و کاغذ بیارین بنویسینش ! من مغزم زیاد از این جمله ها نمیتونه درست کنه!)

مایکروسافت اومد و گفت "چیکار کنم تا هم فایلها رو بشه طوری رمزشون کرد تا رمزگشاییشون برای یوزر اصلی زمانبر نباشه و در عین حال رمزگشاییشون برای یوزرهای فضول خیلی خیلی سخت و وقتگیر باشه ؟!"

به این نتیجه رسید که میشه اینکار رو کرد :

1. در اولین اقدام، یک کلید رمزگذاری/رمزگشایی (یا همون کلید متقارن) به نام FEK یا File Encryption Key برای رمزگذاری روی فایل مورد نظر درست میشه و بعدش سیستم عامل این فایله رو به کمک این کلید رمز میکنه.

2. در وهله ی دوم، خود این کلید متقارن توسط یک کلید نامتقارن یا همون Public Key (که مختص یوزر رمزکننده هستش) رمز میشه و سپس این اطلاعات رمز شده، در کنار فایل مورد نظر قرار میگیره.

حالا برای اینکه خستگیتون در بره یه نگاهی به این عکسه بندازین. در وهله ی اول چیزی حالیتون نمیشه (!) ولی یه کم که تلاش کنین میبینین که این عکسه میتونه در درک این موضوع خیلی خوب بهتون کمک کنه.

Encrypting File System Implementation

حالا ما یه فایل داریم که هم رمزشده هستش و هم شکوندن رمزش شما رو پیر میکنه ! چرا ؟!

برای درک چگونگی این موضوع، مراحلی رو که یک یوزر میتونه فایل مورد نظر رو بخونه رو هم این پایین مینویسم :

1. یوزر از طریق پسوردی که داره، به سیستم عامل Login میکنه.

2. بر روی فایل مورد نظر کلیک میکنه. در این هنگام کامپوننتی به نام EFS Component Driver اقدام به چک کردن Encrypting Certificate یوزر مورد نظر میکنه.

3. در صورتیکه Certificate یوزر درست بود، این کامپوننت اقدام به شکستن کلید ثانویه (کلیدی که با Public Key رمز شده بود) به کمک Private Key میکنه.

4. حالا سیستم عامل کلید غیرمتقارن رو شکونده و کلید متقارن رو به دست آورده. سپس به کمک کلید متقارن، اقدام به شکوندن رمز فایل میکنه و فایل قابل استفاده میشه.

ایندفعه میایم و از دید یک مهندس شبکه به موضوع نگاه میکنیم :

سوال : این سناریو چه فرقی با سناریوهای قبلی داره و چرا هکر نمیتونه به راحتی (و حتی به سختی) به فایل دسترسی پیدا کنه ؟!

جواب : در این سناریو، رمزگذاری OS Dependent نیست و فایل رمز شده تحت هر سیستم عاملی هم که بهش بخوان دسترسی پیدا کنن، غیرقابل خوندن هستش چرا که چیزی جز صفر و یک های غیر قابل Compile نیستن...

هکر برای اینکه بتونه فایل رو بخونه نیاز داره که رمزش رو بشکونه... کلید این رمز همون کلید متقارن هستش که میتونه کل فایل رو باز کنه ولی مشکل اینجاست که این کلید متقارن هم خودش با Public Key اختصاصی یوزر رمز شده. اگر هکر بخواد این کلید نامتقارن رو بشکونه باید چند صد ساعت (یا حتی هزاران ساعت) رو به این کار اختصاص بده...

حواستون باشه... هر رمزی قابل شکستن هستش... تنها کاری که ما میتونیم در این باره بکنیم، اینه که مدت زمانی رو که شکستن این رمز طول میکشه رو به سمت بینهایت میل بدیم ! هر چقدر که قدرت محاسباتی سیستم رمزشکننده بالاتر باشه (مثلا یک سوپرکامپیوتر باشه) این مدت زمان شکستن رمز کاهش پیدا میکنه.

**********************

از اول مقاله تا اینجا داشتیم یاد میگرفتیم که EFS چی هستش و چطوری کار میکنه در حالیکه اگه میخواستیم پیاده سازیش کنیم، بیشتر از چهار پنج تا خط جا نمیگرفت ! پس چرا اینکار رو میکنم ؟! مگه مرض دارم که برای موضوعی که پیاده سازیش به چهار تا خط هم نمیرسه، وقت بذارم و با Visio دو ساعت براش شکل بکشم ؟!

گذشته از اینکه من واقعا مرض دارم (!) باید گفت شما زمانی یه مهندس خواهید شد که بدونین پشت چیزی که دارین روش دست میذارین، چه چیزی در حال شکل گیری هست... تا وقتیکه روح رو درک نکنین، استفاده از جسم مفت نمی ارزه...

حالا که اینو یاد گرفتین، میخوایم بریم سراغ قسمت ساده ی مقاله، یعنی پیاده سازی EFS بر روی فایلهای مورد نظرمون :

1. بر روی فایل مورد نظر راست کلیک کرده و Properties رو انتخاب کنین.

2. در قسمت Attributes بر روی دکمه ی Advanced کلیک کنین. (اگر FS تون NTFS نباشه، این گزینه رو نخواهید دید و تلاش برای رمز کردن فایل بی فایده هستش)


3. در قسمت Compress or Encrypt Attributes بر روی Encrypt Contents to Secure Data کلیک کنین. حواستون باشه که هر فایلی در یک زمان یا میتونه رمز بشه و یا میتونه Compress بشه. اگر بخواین بر روی هر دو گزینه ی Compress و Encrypt کلیک کنین، متوجه میشین که در یک آن فقط میتونین یکیشون رو انتخاب کنین... موندم که کدوم خری تو مایکروسافت گزینه های انتخاب رو در این قسمت اینطوری درست کرده ! باید تبدیلشون میکرد به Radio Button...


4. با زدن بر روی دکمه ی تایید، موضوعی به شما نشون داده میشه و از شما میپرسه که آیا میخواین رمزگذاری فقط بر روی فولدر مربوطه انجام بشه و یا اینکه میخواین بر روی فولدر و تمامی زیرمجموعه هاش هم صورت بگیره... این به عهده ی خودتون هستش فقط یادتون باشه که فایلهای بیشتر، به معنای زمان بیشتر هم برای رمزگذاری و هم برای رمزشکنی هستش.


حالا ما یه فایل رمزشده داریم که با رنگی متمایز نشون داده میشه :


فایلهایی که با EFS رمز میشن، فقط قابل خونده شدن توسط یوزری هستن که رمزشون کرده... یوزرهای دیگه فقط میتونن نام فایل رو ببینن ولی هنگامیکه بخوان فایل رو برای خوندن باز کنن، با Error ناخوشایند Access Denied مواجه خواهند شد. یه طورایی مثل عقد و ازدواج و پایبند شدن به بنیاد خانواده هستش ! چرا که وقتی فایل به یوزره پایبند بشه (رمز بشه) دیگه نامحرم (یوزرهای متفرقه) نمیتونه محتوای فایل رو ببینه !

یادتون نره که کلید متقارن اولیه یا همون FEK از طریق کتابخانه ی الگوریتمهای رمزگذاری مایکروسافت و بکمک DES Block Cipherیی به نام DESX به صورت تصادفی (Random) ایجاد میشه ولی کلیدهای نامتقارن شما، از Certificateیی که برای EFS کردنتون درست شده به وجود میان.

نمیخواد بهم بگین که پاراگراف بالا درکش ثقیل و سنگین بود برای اینکه اصلا نبود ! میدونین که... فقط یه کم... فقط یه کم... اه ! باشه بابا ! ثقیل و سنگین بود !

برای درک این موضوع برین و Run رو اجرا کنین. بعدش در اونجا تایپ کنین : CertMgr.MSC

حالا وارد قسمت مدیریت Certificate های ویندوز شدین. بر روی قسمت Personal کلیک کنین. در صورتیکه اقدام به رمزکردن فایلی کرده باشین، سیستم عامل یک Certificate مخصوص Encrypting File System برای شما در فولدری بنام Certificates ایجاد خواهد کرد.


با کلیک بر روی Certificate مربوطه میتونین اطلاعاتی مثل Public Key و دیگر الگوریتمهای مربوطه رو بدست بیارین. با راست کلیک کردن بر روی این Certificate، میتونین اونرو Export کنین.

علت اصلی Export کردن یک Certificate این هست تا بتونین "کلید رمزشکن اصلی" رو همه جا با خودتون داشته باشین. مثلا شما فایلی رو رمزکردین و سپس بر روی فلشتون ریختین. شما میخواین که بعضی وقتا بتونین این فایله رو بر روی بعضی کامپیوترها (که مال خودتون نیستن) باز بکنین ولی مشکل اینجاست که این کامپیوترهای غریبه، Certificate شما رو دارا نیستند و بهمین دلیل قادر به شکستن رمز فایل نخواهند بود.

اینجاست که میتونین با Import کردن Certificateیی که قبلا از سیستم خودتون استخراجش کرده بودین، فایل مورد نظر رو بر روی یک کامپیوتر غریبه باز کنین. البته باید تاکید کنم که وقتی کارتون تموم شد حتما از طریق CertMgr.MSC اقدام به پاک کردن فایله بکنین.

حالا که تا اینجا اومدیم دیدم بد نیست اشاره ایی به DRA هم بکنیم :

در نظر بگیرین که یه یوزر میاد و اطلاعات مهمی رو رمز میکنه. این اطلاعات الان فقط به کمک این یوزر قابل خوندن هستن و کس دیگه ایی هم نمیتونه بازشون کنه، حالا چی میشه اگه بلایی سر این یوزره بیاد (بره زیر تریلی، از شرکت فرار کنه، با اردنگی بندازنش بیرون و غیره و غیره !) و نیاز به اطلاعاتی که آقا برداشته رمز کرده، بشه ؟!

من بهتون میگم چی میشه ! هیچ غلطی نمیشه کرد ! فایل در سطح FS رمزشده و باید بشینی کنار سیستم یکی تو سر خودت بزنی یکی تو سر اون !

ولی نه ! اگه تیز میبودین، قبل از اینکه این گندا بالا بیاد، یه کاری میکردین... چیکار میکردین ؟! اقدام به پیاده سازی یک Data Recovery Agent یا همون DRA میکردین.

کار یک DRA اینه که بیاد و فایلهایی که توسط یوزرها رمز شده ن رو باز کنه ولی DRA چطور میتونه اینکار رو انجام بده ؟!

هنگامیکه یک یوزر به عنوان DRA انتخاب میشه، هرگاه که یوزری در داخل سیستم بخواد فایلی رو به کمک EFS رمزکنه، سیستم عامل به طور خودکار دو تا کپی از FEK میسازه که یکیشون رو به کمک Public Key یوزر مربوطه رمز میکنه و دیگری رو به کمک Public Key یوزر DRA.

به این ترتیب دو یوزر (یوزر اصلی و DRA) میتونن فایل رمز شده رو باز کنن.


برای انتخاب یک DRA باید از Group Policy استفاده کنین و در عین حال تسلط کافی بر پیاده سازی یک Certificate Authority (در مقاله ی PKI توضیح دادم) داشته باشین. این دو موضوع در حوصله این مقاله نمیگنجند (بازم از اون جمله باحالها نوشتم !) و بهمین دلیل فقط اشاره ایی بهش کردیم.

مطمئن هستم که با یه سرچ توی وب میتونین به راحتی مقاله های بسیاری رو برای پیاده سازی DRA پیدا کنین.


**********************


توجه کردین ایندفعه چی شده ؟! ایندفعه مقاله ی من حجمش کمتر از مقاله های اخیرم بوده... پسر ترکوندم ! پس فکر کنم حالا که مقاله خیلی طولانی نشده، میتونم برای طولانی کردنش بشینم و هی خواهش و تمنا کنم تا شما بیاین و نظرات مثبت و منفیتون رو در مورد مقاله هه اینجا بنویسین !

ولی نه ! خداییش ایندفعه دیگه در توانم نیست ! همین رو هم که تونستم در این ایام بنویسم و عکساش رو درست کنم خیلی بود !

پس همه تون رو به خدا میسپارم و امیدوارم که این مقاله هم مثل قبلیا تونسته باشه کمکی در جهت پیشرفت شما و بالا بردن شما به اندازه ی  یک پله، کمک کرده باشه. برای ما که چیزی جز گشنگی و تشنگی و دیسک کمر (خداییش !) و آرتروز دست به همراه نداشت ! تازه شم، میخواستم این هفته برم پلنگچال، به خاطر این مقاله ی لعنتی بیخیال شدم... نمیدونم... شاید میرفتم اونجا از کوه پرت میشدم پایین ! قضا و قدر بوده ! آره !

موفق باشید !

 

 

دانلود مقاله ی بالا بصورت نسخه ی PDF : همه چیز درباره ی EFS یا Encrypting File System

 

نظرات  

 
#32 سعید ۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۱۴:۱۷
سلام دوست عزیز چند وقت پیش هارد کامپیوترم پاک شد من هم با نرم افزار activ un delete ریکاوریش کردم ولی بعد از ریکاوری تمام فایل ها با فرمت efs ظاهر شدن و قابل اجرا و خواندن نیستن میشه راهنماییم کنید باتشکر
 
 
+1 #31 افکار ۱۳۹۵-۰۸-۱۳ ۱۴:۵۹
سلام، یکسری از فایل های من در ویندوز 7 Encryp شده بعد من هیچ اطلاعاتی در این مورد نداشتم .بعد از عوض کردن ویندوز متوجه شدم فایل هایم Encryp بودن در ویندوز قبلی. راهی هست این فایل هارو از Encryp در آورد. متشکرم
 
 
-1 #30 sarm ۱۳۹۴-۰۹-۲۴ ۲۲:۱۰
نقل قول کردن mazinani:
خاک بر سرت با این طرز حرف زدنت فکر کردی داری خاطرات عمتو می نویسی
حروم زاده


حروم زاده تویی مگه طلبکاری چاقال بزنم ریز ریزت کنم جای تشکر کردنته
رفیق ایشالله قلمت مثل مغز این رفیقمون نگنده هم مقاله ت بدردم خورد هم کلی خندیدم
mrc
 
 
#29 َعلیرضا ۱۳۹۴-۰۹-۲۴ ۲۲:۰۳
عالی بود
دمت گرم داداش خیلی حال کردم واقعا کارت بیسته دمت گرم با این قلمت :lol:

من بد بخت کلی عکس خفن داشتم همشون سید شدند میگند مارو حاجی عقدمون کرده نمیایم هرچی بهشون میگم لا مروتا اون حاجی مرد جون عمتون بیاید فایده نداره یعنی باید قیدشونو بزنم ؟؟ :cry: :cry: :cry:
 
 
+1 #28 mohadese ۱۳۹۴-۰۳-۰۶ ۱۹:۱۶
mrc aliiiiiiii bod vaghean azash estefade kardam mamnooooon ..... :-) :-)
 
 
-1 #27 نیما ۱۳۹۳-۱۱-۱۱ ۱۳:۵۱
سلام من یه سوالی دارم اگه جواب بدید ممنون میشم من دسکتاپ ویندوز قبلیمو که رو درایو E بود رو private کرده بودم بعد که ویندوزم خراب شد و عوضش کردم وقتی رفتم بازش کنم باز نشد راهی هست که برش گردونم؟
 
 
#26 سعید ۱۳۹۳-۱۰-۲۷ ۲۲:۲۶
سلام. ممنون از مطلبتون. عالی بود.
یک سوال داشتم اگر لطف کنید راهکارشو به ایمیلم بفرستید یک دنیا ممنون می شم.
بد جوری گیر کردم :
مدتیه وقتی روی کامپوترم فایل کپی می کنم بصورت خودکار اونارو encrypt میکنه و رنگ اسم فایل سبز می شه. حتی مثلا یه فایلی رو اسکن می کنم به صورت تصویری بعد می خوام به یک فلش بزنم یا حتی به یک درایو دیگه تو خود ویندوزم، باز سبز می شه و دیگه نمیتونم سیستم دیگه اون رو باز کنم.
با اين اوضا مجبورم خودم همهي فايلها رو Decrypt کنم دستی.
چیکار کنم تا ویندوز xp من خودکار فایل هارو اونجور نکنه دیگه؟
ایراد از کجاست؟
چه بلایی سر سیستمم اومده؟
تنظیماتش از کجاست من برش گردونم به اول؟

اینم ایمیل من:

ممنونم.
 
 
#25 حداد ۱۳۹۳-۰۴-۳۱ ۱۴:۴۳
ممنون
قشنگ بود
با تمام احترامی که برای علمتون قائلم
بین صحبتهای تخصصیتون اطلاعات غیر تخصصی اذیت کننده است.
البته بسیار مفید بود مطالب تخصصیه شما.
 
 
+1 #24 امید ۱۳۹۳-۰۴-۲۵ ۱۲:۳۷
سلام من این کار رو انجام دادم ولی بعد از پاک کردن ویندوز و نصب مجدد آن فایلها باز نمیشن حالا باید چکار کنم ....
 
 
-2 #23 مسعود ۱۳۹۳-۰۲-۲۷ ۰۵:۵۰
نقل قول کردن mazinani:
خاک بر سرت با این طرز حرف زدنت فکر کردی داری خاطرات عمتو می نویسی
حروم زاده

حروم زاده تویی بدبخت فلک زده
 

مقالات سر راهی !

PPPoE یا Point To Point Protocol over Ethernet جیست ؟! PPP چیست ؟!

_واتسون ! دقیق به این یوزر احمق نگاه کن... بهم بگو چی میبینی ؟! بهم بگو از تک تک اعمال مسخره ایی که داره زیر اون میز کامپیوتر انجام میده چی حدس میزنی ؟!

_شرلوک ! از غرغرهای مزخرفی که زیر لب میکنه و از مودم ADSL یی که تیکه پاره شده و اونور اتاق افتاده به نظر میرسه که دچار مشکلی در راه انداختن سرویس DSLش شده ! من میبینم که رفته زیر میز و داره با سیمها ور می...

_واتسون ! به نظرت این چرا اینقده اسکله ؟!

_اگر نظر پزشکی رو میخوای، باید بگم چونکه هر روز نیم کیلو پنیر لیقوان رو با چاقوی صبحانه میکشه رو بربری و به زور لقمه ی بعدی فشارش میده ته اون گلوی خراب شده ! خب معلومه آدم اسکل میش...

_نه ! نه ! واتسون ! به من بگو که چرا بعد از دو ساعت هنوز نتونسته به اینترنت وصل بشه ؟!

_آه... اون... چیزه... اینه... فکر کنم علت اسکلیش اینه که هنوز ISP ها تکنولوژی PPPoE رو توی این خراب شده به کار نگرفتن ! خب طبیعی هم هست ! قرن هیجدهمه !

و این مشکل بزرگ ISP ها بود که بتونن ساختاری رو پیاده سازی کنن که بتونه یوزرها رو در دسترسی به اینترنت سرعت بالا نه تنها دچار مشکل نکنه بلکه اونها رو ترغیب به استفاده ی بیشتر هم بکنه. راستی یادتون نره این فیلم شرلوک هلمز جدیده با بازی رابرت داونی جونیور رو ببینین... قشنگه !

از شرلوک هلمز گذشته، این تلاشها منجر به پیاده سازی ساختاری به نام PPPoE یا همون Point-To-Point Over Ethernet شد. مقاله ی ایندفعه کوچولوئه ! میدونین که چند وقته ننوشتم و دستام خشکن ! الان یه ساعته که دارم این چند تا جمله رو مینویسم و تازه شم تو هر خط یه دوجین غلط داشتم !

ولش کن ! روحتو کثیف نکن حاجی ! برمیگردیم سر موضوع !


PPPoE یا Point To Point Protocol over Ethernet جیست ؟! PPP چیست ؟!

تبلیغات تصویری

آگهی
آگهی