اتصال دو کامپیوتر از طریق اینترنت بدون داشتن Public IP چاپ نامه الکترونیک
امتیاز کاربر: / 48
بدخوب 
مقالات - شبکه
نوشته شده توسط محمد مهدی حاجی اسمعیلی   
دوشنبه ۲۲ تیر ۱۳۸۸ ساعت ۲۱:۰۸

اتصال به یک کامپیوتر از طریق اینترنت بدون داشتن Public IP


از اونجاییکه سوال شما سوال معروفی هستش و خیلیها به دنبال جواب اون هستن (و خب ! بهش نمیرسن !) بنده سعی میکنم یک جواب کامل و علمی که برای همه هم مفید باشه بهش بدم :

 

دسترسی به یک کامپیوتر از هر شبکه ایی نیازمند داشتن IP اون کامپیوتر در شبکه ی فوق هستش...در شبکه های غیر جهانی مثل شبکه های LAN خانگی و یا حتی شبکه ایی که دوستان از یک ISP ازش اینترنت میگیرن، آدرس منطقی (همون آدرس IP) که به شما اختصاص داده میشه در 99 درصد موارد جزو سه بازه ی آدرسی هستش که ارگان IANA به طور بین المللی به عنوان "آدرسهای اختصاصی" تعیین کرده.

این سه بازه ی آدرس عبارت هستند از : (از راست به چپ بخونین ! مشکلات RTL هستش دیگه !)

10.0.0.0 – 10.255.255.254
172.16.0.0 – 172.31.255.254
192.168.0.0–192.168.255.254
به احتمال بسیار زیاد آدرسی که کارت شبکه ی شما از مودم ADSL تون گرفته جزو یکی از بازه های بالا هستش در غیر اینصورت (همون احتمال 1 درصد !) موضوع فرق میکنه به در ادامه بهش اشاره میکنم.


آدرسهایی که در بالا دیدین جزو آدرسهای Private هستن و این آدرسها در Device های Interconnect شبکه ی بین المللی اینترنت (مثل Router ها) به هیچ وجه من الوجوه ثبت نشدن که این موضوع بدین معنی هستش که اگر دارای آدرسی از جنس آدرسهای Private باشی که در بالا بهشون اشاره شد به هیچ وجهی نمیتونین به طور مستقیم به کامپیوترتون متصل بشین.

مطمئنا شما نرم افزار Remote Desktop رو در شبکه دیدین که به کمکش با وارد کردن آدرس IP کامپیوتری دیگر در شبکه ی خودتان و با داشتن آدرس IP اون کامپیوتر میتونین کنترلش رو به دست بگیرین (موضوعی شبیه خواسته ی شما) ولی تفاوت در اینجاست که کامپیوتر فوق در شبکه ی داخلی شما و کامپیوتری که در شرکتتون دارین، در شبکه ی داخلی ISP تون با یک آدرس اختصاص داده شده توسط DHCP (و میتونه دستی باشه) و به دور از شما هستش (شما خونه هستین !)

برای دسترسی به کامپیوترها در چنین حالتی چندین راهکار هستش که بعضیاش کمی گرون هستن (ولی همیشگی هستن به خصوص اگر کامپیوتری که میخواین بهش دسترسی داشته باشین دارای سرعت بالایی باشه و یا از شما خیلی دور باشه) و بعضیاش رایگان هستند که در ادامه بهشون اشاره خواهیم کرد :

راه گرون ولی قابل اعتماد اجاره کردن یک Public IP Address از ISP تون و اختصاص دادن اون IP به کامپیوتری که میخواین بهش وصل بشین هستش...در اینصورت هر جای دنیا که به اینترنت دسترسی داشته باشین (چه Dial Up باشد و چه نباشد) میتونین با وارد کردن آدرس IP فوق درون نرم افزار Remote یی مثل Remote Desktop خود ویندوز به کامپیوتر فوق با داشتن User Name و Password مناسب وصل بشین.

راهکار بالا کمی سخت هست و هر کسی اون رو انجام نمیده ولی راهکار بعدی راهکاری بسیار خوبی محسوب میشه.

 

توجه کنین که راههای دسترسی به کامپیوتر از طریق اینترنت مختلف هستند و از استفاده از نرم افزارهای P2P گرفته تا ایجاد یک شبکه ی مجازی VPN بر روی کامپیوتر فوق میتونن متفاوت باشن ولی ما در این قسمت راهکار ساده رو ارائه میکنیم :


تعداد قابل توجهی شرکتهای نرم افزاری هستند که اقدام به ایجاد سرورهای ارتباط دهنده بر روی اینترنت میکنند.کار این سرورها این هستش که یک کامپیوتر با IP چه Public و چه Private رو میتونن به یک کامپیوتر دیگر چه با Private IP و چه با Public IP وصل کنن.

شرط اجرای این نرم افزارها در بیشتر اوقات این هستش که نرم افزار فوق بر روی هر دو کامپیوتر نصب باشه.


اینجاست که موضوع مهم میشه : اگر کامپیوتر شما برای دسترسی حالت Demand Dial داشته باشه شما قبل از ترک شرکتتون باید اول ارتباط با اینترنت رو راه بندازین و سپس کامپیوتر رو ترک کنین و اگر کامپیوتر شما همیشه به کمک ADSL به اینترنت وصل هستش نیازی به اینکار نخواهید داشت.ما در این قسمت از نرم افزار Team Viewer که رایگان هم هستش استفاده خواهیم کرد.میتونین این نرم افزار رو برای ارتباط به کامپیوترتون از هر جای دنیا به کمک اینترنت از اینجا دانلود کنین.این نرم افزار بر روی سیستم عاملهای Client به صورت رایکان هستش ولی اگه سیستم عامل NOS (سیستم عامل مختص شبکه مثل Windows Server 2008) داشته باشین اونوقت باید براش پول بدین.

وقتی که این نرم افزار رو نصب میکنین باید به اینترنت وصل بشین و صبر کنین تا نرم افزار به سرور ارتباط دهنده ی شرکت Team Viewer وصل بشه (اسم سرور معمولا KeepAlive هستش) و پس از مدتی یک ID و یک Password (که به صورت Dynamic تولید شده) رو در همون صفحه ی اولش به کامپیوتر شما اختصاص بده. این ID کاملا مختص به کامپیوتر شما هستش و هیچ کامپیوتر دیگه ایی که این نرم افزار رو اجرا کنه نمیتونه این ID رو بگیره.
حالا همینطور بگذارین این برنامه به اینترنت وصل باشه و شرکتتون رو ترک کنین.

وقتی که به خونه رسیدین این برنامه رو روی کامپیوتر خونه تون هم نصب کنین و به اینترنت (به کمک Dial Up و یا هر نوع ارتباط دیگه ایی) وصل بشین.بعد از مدتی که نرم افزار بر روی کامپیوتر شما هم آماده ی ارتباط شد (در قسمت پایینی نرم افزار اطلاع میده که آماده ی ارتباط با یک کامپیوتر دیگه هستش) اونوقت ID کامپیوتر شرکت رو در اون وارد کنین و دکمه رو بزنین.

در اینحالت نرم افزار به سرور Keep Alive وصل میشه و در اونجا آدرس Unique کامپیوتر شرکت شما (که نرم افزار روی اون هم نصب هستش و با سرور ارتباط داره) رو پیدا میکنه و سپس درخواست ارتباط میده که پس از وارد کردن Password توسط شما، این سرور اطلاعات کامپیوتر شما رو میگیره و سپس به نرم افزار شما میفرسته.
چند مورد رو باید در استفاده از این نرم افزار (و نرم افزارها شبیه به اون) در نظر بگیرین :

1. ADSL شرکت شما برای کارهای شرکتی هستش و استفاده از اون حتی در مواقعی که سر کار نیستین، باید در مورد کارتون و نه استفاده ی شخصی و نادرست از اون کامپیوتر باشه. سایت CyberLone مسئول استفاده ی نادرست شما از آموزشهای ارائه شده نیست و انتظار دارد که کاربرانش حدود و مرزهای شرعی اسلامی و دینی رو حتی در ارتباطات اینترنتی رعایت کنند. پس لطفا از اینترنت شرکت استفاده ی نادرست نکنید. (البته اگر رئیس شرکت یا سهامداری چیزی هستین موضوع فرق میکنه !)

2. ممکن است که وقتی شما به منزل رفته اید سیستم شما Restart شود و همه چیز بپرد ! شما میتونین در قسمت تنظیمات Team Viewer تیک مربوط به بالا آمدن نرم افزار به همراه ویندوز رو بزنین تا سیستم عامل این نرم افزار رو عضو Service های ویندوز بکنه که با هر بار اجرای ویندوز بدون نیاز به Login شدن، این نرم افزار نیز اجرا خواهد شد. در اینحالت نیاز هستش که یک Password همیشگی برای این نرم افزار در نظر بگیرین.

3.با ثبت نام کردن بر روی سایت سازنده شما میتونین از هر کجای دنیا حتی بدون نیاز به نصب نرم افزار و از طریق یک Web Browser (ترجیحا Internet Explorer) که بر رویش Adobe Flash نصب هستش با وارد شدن به اکانت خودتون بتونین از طریق صفحه ی وب کامپیوترتون رو مشاهده کنین.

4. Team Viewer برنامه ی قوی ایی برای ارتباطات از راه دور هستش ولی حتی این برنامه هم Exploit ها و Bug هایی داره که به امنیت سیستم صدمه میزنن و من اگه جای Admin شبکه ی شما بودم پورت مخصوص این نرم افزار و ترافیک مربوطه ش رو به کمک نرم افزارهای FireWall ، Packet Filterer ها و صد البته ISA Server (که قابلیتی برای اینکار داره) میبستم.پس اگه هی سعی میکنین که وصل بشین ولی هر چقدر تلاش میکنین میبینین که نرم افزار نمیتونه به سرورش بر روی اینترنت وصل بشه بدونین که یک دیواره ی آتش میتونه جلوش رو گرفته باشه.

5.این نرم افزار میتونه ارتباط مبتنی بر VPN به وجود بیاره پس اگه بلدین که اینکار رو انجام بدین، پیشنهاد میکنم از ارتباطهای امن تر و تا حدی کنتر VPN استفاده کنین.

6. Application Layer FireWall ها *میتونن* اطلاعاتی که به کمک قسمت File Transfer این برنامه منتقل میکنین رو به کمک Add-in هاشون تشخیص بدن...بازم تمنا میکنم که از این نرم افزار برای تبادل اطلاعات مهم شرکت و یا اطلاعات ممنوع شده برای جابجایی به هر علتی استفاده نکنین.(بازم اگه صاحب شرکت یا سهامداری چیزی هستین موضوع فرق میکنه !)

موضوعهای دیگری هم بون که میشد بهشون اشاره کرد ولی فکر کنم برای یک شروع این توضیحات کافی بوده باشن.

به امید موفقیت تمامی دوستان


P.S : دوستان میتونن لیست یک سری از نرم افزارهای Remote Desktop رو بهمراه توضیحاتی در موردشون رو براحتی گوگل کنند !

 

نظرات  

 
0 #37 فاطمه ۱۳۹۷-۰۸-۱۱ ۲۰:۵۵
سلام اگر کارت شبکه یک سیستم با سرعت10Mbps وکارت شبکه ی سیستم 1000Mbpsباشد
ارتباطشون از نظر سرعت چیه
نقل قول
 
 
0 #36 BestOmer ۱۳۹۷-۰۸-۰۹ ۰۷:۵۷
I see you don't monetize your website, don't waste your traffic,
you can earn extra bucks every month. You can use the best adsense alternative for any type of website (they approve all websites), for more details simply search in gooogle: boorfe's tips monetize your website
نقل قول
 
 
0 #35 SteveJuicy ۱۳۹۷-۰۸-۰۵ ۱۸:۴۵
Hello. I see that you don't update your blog too often. I know
that writing articles is time consuming and boring.
But did you know that there is a tool that allows you to create new posts using existing content (from
article directories or other blogs from your niche)?
And it does it very well. The new articles are high quality and pass the copyscape test.
Search in google and try: miftolo's tools
نقل قول
 
 
-1 #34 مجتبی ۱۳۹۵-۰۴-۲۴ ۱۸:۳۴
ممنون
نقل قول
 
 
-1 #33 reza ۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۱۲:۵۲
سلام مهندس
بهتره یا این نرم افزار hamachi
درباره همچی توضیح بدین ممنون میشم
نقل قول
 
 
-1 #32 علی خزایی ۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۱۷:۳۱
اقا خیلی ممنون از مطالب اموزنده وارزشمندتون.
نقل قول
 
 
-1 #31 heydar ۱۳۹۳-۱۱-۱۸ ۱۹:۰۰
آی پی ولید که هزینه ای نداره. کلاً 5 یا 6 هزارتومن رو پول ای دی اس التونم میکشه در ماه. :D
نقل قول
 
 
0 #30 سحر بخشی ۱۳۹۳-۰۸-۲۴ ۱۴:۲۶
با سلام
ممکنه راه حل vpn رو هم توضیح بدید
نقل قول
 
 
+1 #29 اسکان ۱۳۹۳-۰۶-۰۲ ۱۱:۴۳
سلام
میشه توضیح بدید چجوری با ست کردن آی پی اختصاصی روی مودم میتونم از راه دور به یه کامپیوتر(سرور) دسترسی داشته باشم ؟
من یه برنامه تحت وب روی سرورم دارم که میخام از طریق یه کامپیوتر دیگه (راه دور) به سرور وصل بشم و از اون برنامه استفاده کنم .
در ضمن باید یه کاری کرد که آی پی کامپیوتر سرور هم همیشه ثابت بمونه و با خاموش و روشن شدن مجدد تغییر نکنه ....
ممنون میشم راهنمایی کنید
نقل قول
 
 
+1 #28 saeed ۱۳۹۳-۰۳-۱۶ ۲۰:۵۶
سلام دوست عزیز.بابت راهنمایی و استفاده از نرم افزار Team Viewerسپاس گزارم ولی شایان ذکره به تمام دوسان بگید این نرم افزار از 127 سرور در مناطق مختلف دنیا ipرو به ما میدن و کاملا رو سیستم اشراف دارن.بهترین راه برای امنیت سیستم ها هرچند یک مقدار هزینه بره ولی بهترین راه همون ipولید هست.بازهم از راهنماییهاتون ممنونم
نقل قول
 

ارسال نظر


کد امنیتی
بروزرسانی

مقالات سر راهی !

قانون 80/20 در DHCP چیست ؟!

حتما موقع تنظیم DHCP Server متوجه شدین که باید برای کلاینهایی که درخواست IP میکنند یک Lease تعیین کنید...خب معلومه ! شما که نمیخواین این کلاینتا تا ابد اون آدرسی که بهشون اختصاص داده شده رو داشته باشن و بهشون هم نگن "بالا چشات ابروئه !".

این رو هم بهتره بدونیم که بعد از اینکه 50% زمان دریافت Lease و یا همون اجاره ی IP بگذره، کلاینت یک درخواست به صورت Unicast برای تمدید مدت زمان IPش به همون DHCP Server یی که بهش IP رو داده ارسال میکنه و سپس این سرور اقدام به تمدید مدت زمان اجاره ی IP مربوط به اون کلاینت میکنه...

 

قانون 80/20 در DHCP  چیست ؟!

تبلیغات تصویری

آگهی
آگهی