شبکه
چگونگی ارتباط گره های شبکه های P2P در Unstructured Overlay ها چاپ نامه الکترونیک
امتیاز کاربر: / 45
بدخوب 
مقالات - شبکه
نوشته شده توسط محمد مهدی حاجی اسمعیلی   
جمعه ۰۷ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۴:۰۰

وقتی گره ها، به هم گره میخورند !

(بررسی چگونگی ارتباط گره های شبکه های P2P در Unstructured Overlay ها)


این مقاله مربوط به درس "ارائه مطلب" دانشگاهم بود و از اونجاییکه استادم به لودگی و مسخره بازی نمره نمیده (!) نتونستم این مقاله رو هم به سبک نوشته های همیشگیم بنویسم برای همینم یه کمی (فقط یه کم !) خشک و دانشگاهی و با کلاس هستش ! از اوناییه که دوست داری باهاشون پز بدی، فقط مشکل اینه که من گاگول نمیدونم اصلا میشه با مقاله به کسی پز داد یا نه ! حالا مهم نیست ! خونتونو کثیف نکنین ! اگه موضوعش به دردتون خورد (که احتمالا نمیخوره !) بخونینش و اگه به درد هم نخورد اصلا به درک ! چرا وقتتون رو هدر بدین ؟! برین YouTube چهار تا فیلم ببینین حال کنین !

فقط یه پیشنهاد بدم : اگه میخواین مقاله هه رو بخونین، بهتره برین آخرش و سعی کنین که فایل PDF شده ش رو دانلود کنین... اینطوری متون راست به چپ و چپ به راست هم خراب نمیشه و تازه مقاله ش هم خوشگلتر میشه !

چکيده

شبکه های P2P مقوله ایی قدیمی و شناخته شده در صنعت ارتباطات و شبکه های کامپیوتری هستند. شبکه های P2P، شبکه هایی با انعطاف بسیار بالا، گستردگی عظیم و جمعیت ارتباطی قابل توجهی هستند. در صورتیکه بتوان از پتانسیل نهفته ی این شبکه ها در جهت ارضای نیازهای کاربران و حتی شرکتهای مختلف بهره برد، قدرتی عظیم در اشتراک منابع و محاسبات خواهیم داشت که این قدرت قابل رقابت با ساختارهای شناخته شده ی Client/Server و حتی فراتر از آنهاست. در واقع علت محبوبیت و علاقه ی بسیاری از کاربران این شبکه ها، به رشد و فزایندگی قدرت ارتباطی آن با افزایش کاربرانش برمیگردد. گسستگی و در عین حال پیوستگی ارتباطات این شبکه ها مدیون راهکارهای شناخت گره های آن با هم است. اهمیت این ارتباط به قدری است که اشتباهی بسیار کوچک در تبیین چگونگی آن، میتواند موجب عدم کارکرد درست شبکه و در نهایت از هم پاشیدن آن گردد. هدف ما در این مقاله بررسی راههای چگونگی ایجاد ارتباط و مسیریابی بین گره ها در شبکه های P2P است که در ابتدا با معرفی دو خانواده ی اصلی این شبکه ها شروع شده و در ادامه با مطرح کردن راهکارهای ارتباطی خانواده ی اول یعنی Unstructured Overlay ها و بحث بر سر مزایا و مشکلات آن، موضوع را مورد بررسی بیشتر قرار میدهیم.

واژه­ هاي كليدي

شبکه های P2P، Network Overlay، Distributed Hash Table، Query Routing، Key-Based Routing،Random Graphs، Power-Law Graphs

 
VLAN یا Virtual LAN چیست ؟! چاپ نامه الکترونیک
امتیاز کاربر: / 112
بدخوب 
مقالات - شبکه
نوشته شده توسط محمد مهدی حاجی اسمعیلی   
پنجشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۱۱

VLAN یا Virtual LAN چیست ؟!

همه چیز در مورد VLAN

VLAN چیست ؟

VLAN

مقاله ای از خانم پریسا طاهریان


احتمالاً همه ، LAN ها و نحوه پیاده سازی شون رو می­شناسیم، و حتماً هر کدوم تعاریف مختلفی از LAN داریم که احتمالاً از آن جایی که همه اون­ تعریف­ها به یک مفهوم اشاره می­کنند پس همه درست­اند. اما برای اینکه مفهوم VLAN ها رو بهتر درک کنیم لازمه که از بین تعریف­های مختلفی که برای LAN وجود داره تعریف زیر را با دقت بیشتری بخونیم :

یک LAN شامل تمام دستگاه­هایی است که در یک Broadcast Domain باشند.

اما Broadcast Domain چیه؟ یک پیام Broadcast که می­دونین چیه ؟ (پیام­های فراگیر)، به دامنه­ای که این پیام­ها تا آنجا می­تانند ارسال شوند و پیش بروند Broadcast Domain (دامنه Broadcast ) گفته می­شود.

به عنوان یه تعریف دیگر تمام ایستگاه­ها و وسایلی که بهLAN متصل­اند عضو یک Broadcast Domain اند و در این صورت اگر یکی از ایستگاه­ها پیامی را به صورت Broadcast ارسال کند،تمام ایستگاه­های عضو آن Domain Broadcast یک کپی از آن پیام را دریافت می­کنند.

و اما VLAN ها !

VLAN کوتاه شده عبارت Virtual LAN ( Virtual Local Area Network ) است.

همه چیز برای تعریف VLAN ها از نامشان مشخص است، LAN های مجازی!یعنی LAN هایی که به صورت مجازی پیاده سازی می­شوند. همین!

اما چرا نیازه که VLAN داشته باشیم ؟

در ابتدا حالتی را در نظر بگیرید که VLAN نداریم؛ در حالت معمول در یک LAN تمام پورت­های یک سوییچ عضو Broadcast Domain مشابهی­اند. به این ترتیب اگر یک ایستگاه پیامی را به صورت Broadcast ارسال کند، تمام دستگاه­هایی که در آن Broadcast Domain هستند. مثلا در شکل زیر کامپیوتر بنفش پیامی را به صورت Broadcast ارسال می­کند و همان طور که در شکل مشخص است این پیام به تمام هاست­هایی که در آن Broadcast Domain هستند می­رسد.

خب! حالا این خوبه یا بد ؟

 
Windows Intune چیست و چگونه پیاده سازی میشود ؟ چاپ نامه الکترونیک
امتیاز کاربر: / 12
بدخوب 
مقالات - شبکه
نوشته شده توسط محمد مهدی حاجی اسمعیلی   
شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۸۹ ساعت ۱۲:۳۹

Windows Intune چیست و چگونه پیاده سازی میشود ؟!

مقدمه

سلام بر بروبکس و دوستان

مقاله ایی که اینجا میبینین، لطف یکی از دوستان بنده یعنی خانم طاهریان هستش... ایشون به من اجازه ی چاپ این مقاله ی مفید رو در CyberLone دادند.

همینجا از زحمات ایشون تشکر میکنم.

تا زمانیکه من سرم یه کم آزاد بشه و فرصت نوشتن پیدا کنم، شما رو به خدا و مقاله های خانم طاهریان میسپارم ! پس منتظر بعدیش هم باشید !

در ضمن در صورت داشتن هر گونه سوال در مورد مقاله میتونین سوالهاتون رو به پست الکترونیک خانم طاهریان ( این نشانی پست الکترونیک دربرابر spambot ها و هرزنامه ها محافظت می شود. برای مشاهده آن شما نیازمند فعال بودن جاواسکریپت هستید ) بفرستید.

با آرزوی موفقیت برای همگی شما

محمد مهدی حاجی اسمعیلی

 

مقدمه­ ایی بر Windows Intune

شما از هر جایی که باشید می­تونید ایمیل­تون رو چک کنید. از آخرین نامه­های رسیدتون با خبر شید، ایمیل­های به درد نخورتون رو دور بریزید، آن­ها را دسته بندی کنید، به آن­ها جواب بدید، اگر فایل ضمیمه­ای داشته باشند آن­ها را از نظر امنیتی چک کنید، و در مورد ایمیل­هایی که در پوشه Spam هستند احتیاط بیشتری را رعایت کنید. برای همه این­ها مهم نیست که شما در چه مکانی قرار داشته باشید، تهران، شاهرود، شیراز، افغانستان و یا پشت میز کامپیوترتون توی خونه، چیزی که شما نیاز دارید تنها یک کامپیوتر با قابلیت دسترسی به اینترنته. ( از طریق گوشی هم می­شه البته !!) همه ی اینا به خاطر اینه که صندوق پستی شما تحت وب و وابسته به وب و اینترنته، نه کامپیوتر و مکان فیزیکی شما.

از این بدیهیجات که بگذریم، به فرضیجات زیر می رسیم.

فرض کنید که شما شرکتی با 5 شعبه در جاهای مختلف دارید. ( مهم نیست که چه شرکتی باشه و چه کاری توش انجام می­شه ) شما بایستی به طریقی این 5 شعبه را مدیریت کنید که از آخرین تغییرات و اطلاعات، مشکلات ، کمبودها، بدبختی­ها و ... اون­ها با خبر باشید.

برای اینکار می­تونید از چند نفر خانم استفاده کنید ( اگر از آقا استفاده کنید سرعتتون به مراتب پایین می­آد) که خیلی سریع آخرین خبرها و مشکلات را به شما برسونن! مطمئناً می­تونید حدس بزنید که این روش چه مشکلاتی را در بر خواهد داشت! ضمن اینکه دسته بندی اطلاعات رسیده و رسیدگی به اون­ها نیز کار خیلی سختیه. راهکار دیگه اینه که یه شبکه خصوصی برای خودتون داشته باشید. این راه نسبت به قبلی خیلی بهتر و سریع­تر و مهندسی­تره! اما اگر از مزایای راه سوم با خبر شید خواهید متوجه شد که این راه خیلی بهترتر، سریعتر­تر، مهندسی­تر­تر و به علاوه خارجکی­تر و باکلاس­تر هم هست!! و اون استفاده از ویندوز جدید مایکروسافت بر مبنای فناوری کلود، به نام Intune است.

 
Cloud Computing یا رایانش/محاسبات ابری چیست ؟! چاپ نامه الکترونیک
امتیاز کاربر: / 122
بدخوب 
مقالات - شبکه
نوشته شده توسط محمد مهدی حاجی اسمعیلی   
يكشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۸۹ ساعت ۲۲:۰۸

Cloud Computing یا رایانش/محاسبات ابری چیست ؟!

همه چیز در مورد Cloud Computing

***قسمت دوم اضافه شد***

Cloud Computing یا محاسبات ابری چیست ؟

 

این مقاله، بزرگترین مقاله ایی هستش که تا به امروز بر روی CyberLone قرار داده شده و تقریبا میشه بهش یه Special Report و یا حتی یه White Paper بگین... مقاله در طی چندین قسمت ارائه و کامل میشه. برای اینکه بتونم در این مقاله کاملا معنا، مفهوم، ساختار و کارکرد Cloud Computing رو جا بندازم، به بسیاری از موضوعات ثانویه و غیرمرتبط با این تکنولوژی پرداختم که در ابتدا ممکنه خسته کننده به نظر برسن ولی در انتها خواهید دید که ارزشش رو داشتن... خلاصه دارم براتون میگم که این سفر، طولانیتر از سفرای قبلی هستش !


 

میدونین چه اتفاقی در دنیای IT میفته وقتیکه شرکتهای پایه و اصلی صنعت IT روی یه چیزی سیریش میشن ؟! قبل از اینکه جواب این سوال رو بدم بذارین در یه مورد یه کمی ور ور اضافی کنم :

IT صنعتی هستش که بخاطر Up To Second بودنش، بسیار شکننده و در عین حال پرسود هستش... اگه زود بجنبی و تکنولوژی درست رو انتخاب کنی، رشدی که داری قابل توجه خواهد بود... اگه دیر بجنبی یا بد انتخاب کنی، باید منتظر این باشی که تلفنت توی شرکت زنگ بخوره، منشی رئیس در حین لاک زدن ناخوناش بهت بگه "رئیس شاکیه ! میخواد ببینتت !" و اونوقت برگردی ببینی که همکاران با چشمان گریان و با گردن کج مثل مادر مرده ها به تو خیره شدن انگار داری به سمت تیغه ی گیلوتین میری ! (گیلوتینه ! گیر ندین بگین گیوتین !)

خب این چه ربطی به سیریش شدن شرکتهای مادر بر روی تکنولوژی خاصی داره ؟! بهتون میگم چه ربطی داره... تکنولوژی باید پیشرفت کنه و بهترین راهکار این پیشرفت معرفی ساختاری هستش که نه تنها قبلا ارائه نشده، بلکه اگر بتونه نیاز بازار رو به خودش جلب کنه، شما رو تبدیل به تنها ارائه کننده ی این ساختار میکنه (حداقل چندین ماه طول میکشه تا شرکتهای رقیب بتونن بهتون برسن) و در زمانیکه دیگر شرکتها به دنبال ارائه ی چیزی مثل اونی که شما ارائه کردین هستن، شما جلو میفتین، معروف میشین، سود میکنین و بالا میرین...

پس کاری که بعنوان یه شرکت مادر میکنین اینه : میزنین دهن مردم رو به کمک تبلیغات اینترنتی و تلویزیونی سرویس میکنین... بهشون القا میکنین که برای ساختارهای شبکه شون اونها *نیاز* به تکنولوژی ایی که شما ارائه میدین دارن... کاری میکنین که در تمام انجمنهای تکنولوژیک دنیا این *نیاز دروغین* برای تکنولوژی شما به وجود بیاد... وقتیکه همه به این ایمان رسیدن که تکنولوژی شما خوبه، اون رو عرضه میکنین...

و داستان تکنولوژی ایی که امروز درباره ش میخوایم صحبت کنیم همینه... یه نیاز دروغین که در طول زمان تبدیل به یه نیاز واقعی میشه...

 
چگونگی اتصال به اینترنت از طریق مودم ADSL -- پروتکلهای PPPoE و PPP چاپ نامه الکترونیک
امتیاز کاربر: / 41
بدخوب 
مقالات - شبکه
نوشته شده توسط محمد مهدی حاجی اسمعیلی   
سه شنبه ۱۵ تیر ۱۳۸۹ ساعت ۱۵:۴۸

چگونگی اتصال به اینترنت از طریق مودم ADSL

پروتکل PPPoE و PPP چیست و چطور کار میکند ؟!


Point To Point 2.png

_واتسون ! دقیق به این یوزر احمق نگاه کن... بهم بگو چی میبینی ؟! بهم بگو از تک تک اعمال مسخره ایی که داره زیر اون میز کامپیوتر انجام میده چی حدس میزنی ؟!

_شرلوک ! از غرغرهای مزخرفی که زیر لب میکنه و از مودم ADSL یی که تیکه پاره شده و اونور اتاق افتاده به نظر میرسه که دچار مشکلی در راه انداختن سرویس DSLش شده ! من میبینم که رفته زیر میز و داره با سیمها ور می...

_واتسون ! به نظرت این چرا اینقده اسکله ؟!

_اگر نظر پزشکی رو میخوای، باید بگم چونکه هر روز نیم کیلو پنیر لیقوان رو با چاقوی صبحانه میکشه رو بربری و به زور لقمه ی بعدی فشارش میده ته اون گلوی خراب شده ! خب معلومه آدم اسکل میش...

_نه ! نه ! واتسون ! به من بگو که چرا بعد از دو ساعت هنوز نتونسته به اینترنت وصل بشه ؟!

_آه... اون... چیزه... اینه... فکر کنم علت اسکلیش اینه که هنوز ISP ها تکنولوژی PPPoE رو توی این خراب شده به کار نگرفتن ! خب طبیعی هم هست ! قرن نوزدهمه!

و این مشکل بزرگ ISP ها بود که بتونن ساختاری رو پیاده سازی کنن که بتونه یوزرها رو در دسترسی به اینترنت سرعت بالا نه تنها دچار مشکل نکنه بلکه اونها رو ترغیب به استفاده ی بیشتر هم بکنه. راستی یادتون نره این فیلم شرلوک هلمز جدیده با بازی رابرت داونی جونیور رو ببینین... قشنگه !

از شرلوک هلمز گذشته، این تلاشها منجر به پیاده سازی ساختاری به نام PPPoE یا همون Point-To-Point Over Ethernet شد. مقاله ی ایندفعه کوچولوئه ! میدونین که چند وقته ننوشتم و دستام خشکن ! الان یه ساعته که دارم این چند تا جمله رو مینویسم و تازه شم تو هر خط یه دوجین غلط داشتم !

ولش کن ! روحتو کثیف نکن حاجی ! برمیگردیم سر موضوع !

 
چگونگی رمزگذاری فایلها در ویندوز -- قابلیت EFS چاپ نامه الکترونیک
امتیاز کاربر: / 9
بدخوب 
مقالات - شبکه
نوشته شده توسط محمد مهدی حاجی اسمعیلی   
پنجشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۸۸ ساعت ۱۳:۰۳

 

چگونگی رمزگذاری فایلها در ویندوز

EFS یا Encrypting File System

 

 

Encryption Logo

تا حالا شده از اون فایلا داشته باشین که نمیخواستین کسی بتونه بازش کنه ؟ مثلا از اون فایلایی که روی Flash RAM تون هست و همه جا با خودتون میبرینش ولی نمیخواین سیستمی غیر از سیستم خودتون بتونه باز و اجراش کنه ؟ یا اینکه یه شبکه دارین و شک دارین که یکی داره توش اطلاعاتی که نباید بخونه رو میخونه و شما میخواین فایله رو طوری رمز کنین تا خودش که هیچی، باباش هم نتونه فایله رو باز کنه !

من در کنار عزیزی بزرگ شدم که خودش خدای کامپیوتر بود (و هست) و همین موضوع باعث شده بود که تمام عمر نکبت بارم رو صرف پیدا کردن راهی برای قایم کردن انواع و اقسام فایلهام از جلوی دستش بکنم...

اگر بخش عظیمی از دوران کودکی شما صرف فوتبال دم در خونه تون بوده، قسمت بزرگی از دوران کودکی من صرف لجن بازی توی جوب نزدیک خونه مون، ناشیانه فوتبال بازی کردن نزدیک جوب نزدیک خونه مون و تکل کردنهای نامردی توی فوتبال وقتی که کم میاوردم بوده....در عین حال به یک سری کارهای بد بد دیگه هم میپرداختم مثل Hidden کردن فایلها (که لازم به ذکره که کار چاقالها هستش !) تا استفاده از نرم افزارهای رمزگذاری روی فایلها و پیدا کردن راهی برای نفوذ به فایلهای قایم شده م تا بتونم مشکلات هر متد رو تشخیص بدم.

درست فهمیدین ! من دوران کودکی بسیار Stableیی داشتم !

دوران ویندوزهای 95 و 98 وقتی بود که اگه نمیخواستی فایلات رو Hidden کنی باید با بدبختی سراغ نرم افزارهای قفل گذاری کوفتی میرفتی ! هیچوقت یادم نمیره که یه بار یکی از عزیزترین فایلهام رو بدون اینکه ازش Backup بگیرم بهش سپردم و... و... و...

 
<< ابتدا < قبلی 1 2 3 بعدی > انتها >>

صفحه 1 از 3

مقالات سر راهی !

ارتباط دو شبکه ی مجزا از راه دور به کمک اینترنت

فکر کنین ما میخوایم دو شبکه رو به هم طوری وصل کنیم که اولا بتونن منابع همدیگه رو ببینن و ثانیا کسی نتونه وسط ماجرا اطلاعات ارسالی و دریافتی رو Sniff کنه و بعد بره هر غلطی دلش میخواد باهاشون بکنه ! مشکل اینجاست که این دو تا  شبکه در مکانهای دوری قرار دارن که استفاده از تجهیزاتی مثل آنتنهای Wireless رو بی معنی میکنه...مکانها رو تهران و لندن در نظر بگیرین...

 

ارتباط دو شبکه ی مجزا از راه دور به کمک اینترنت

تبلیغات تصویری

آگهی
آگهی